Çocukların Dilinden Anlamak, Bebekler Neden Ağlar?

smiling-baby-lying-on-bed-in-room-1557182
Abone Ol
Daha Fazla

Şu anda “Anne ve Çocuk” kategorisi içerisinde “Çocukların Dilinden Anlamak? Bebekler Neden Ağlar?” ile ilgili yazı içerisindesiniz. Bu yazımızda bütün ebeveynlere yardımcı olacak bilgileri sizler için hazırladık. Sözü fazla dallanıp budaklandırmadan çözüm odaklı, kısa ve öz yöntemleri faydanıza sunduk. 

Çocukların Dilini Anlamak, Bebekler Neden Ağlar?

Bebeklerinizi izleyerek, onları saygı duyarak ve onlarla iletişime geçerek bir “bebeklere fısıldayan” olabilirsiniz. Bu şekilde bebeğinizi gerçekten tanıyabilirsiniz. Karakterini ve belirli tatsızlıklarını fark ederek (biliyorsunuz ki hemen hemen hepsinin tatsız huysuzlukları var, gerçekçi olmak gerek), ona göre ebeveynlik stratejileri geliştirebilirsiniz.

Özellikle anneler için bebeklerin dilinden anlamak kolay gibi sanılsa da aslında bu durumun pek çok zor yönleri bulunmaktadır. Aslında onların dilini anlamaya çalıştığımızda işimiz zordan bir anda kolaya dönüşüverir.  Ebeveyn için çocuklarının vücut dilini okuyabilmesi, ağlamalarını ayırt etmeleri, gerçekten sorunun ne olduğunun anlaşılması için duraksayıp olayı anlama yeteneklerinin gelişmesi ebeveynlerin kazanması gereken becerilerdendir.

Bu becerilerin kazanılmasında bazı uygulanan taktikler mevcuttur. Söz konusu bu taktikleri uygulamak size kalmış. Gün içerisinde bebeğiniz ile ilgili düzenli ve planlı saatler ayarlamanız hem size vakit kazandırır hem de bebeğinizin ideal bir büyüme evresi geçirmesini sağlarsınız.

Dur-Dinle-Gözlemle-Ne Olduğunu Anla- Duraksa, Keşfi Cesaretlendir, Sınır Koy, Öv

çocukların dilinden anlamak, bebekler neden ağlar? 1

Peki Bebekler Neden Ağlar?

Gününün hangi kısmında olduğunu bildiğiniz takdirde, altı aylık veya daha küçük bir bebeğin ağlamasını tanımlamanız kolay olacaktır. Konunun uzmanlarından derlediğimiz bilgiler neticesinde bebeklerin ağlama nedenlerini aşağıda sıraladık.

-Beslenme (Açlık)

-Bezi ıslak veya kakalı mı? (Rahatsızlık ve Üşüme)

-Bir süredir aynı yerde, aynı pozisyonda mı oturuyor? (Can Sıkıntısı)

-30 dakikadan fazla bir süredir uyanık mı? (Aşırı Yorgunluk)

-Evde bugün çok fazla ziyaretçisi mi vardı? Ev halkı hareketli bir gün mü geçiriyordu? (Aşırı Uyarılma)

-Bacaklarını göğsüne çekip, sıkıntıyla yüzünü mü buruşturuyor? (Gaz)

-Beslenme zamanı boyunca veya bittikten sonra bir saate kadar ağlamasının durmadığı oluyor mu? Böyle bir durumda onu sakinleştirmenin imkânsız olduğunu mu düşünüyorsun? (Reflü)

-Tükürüyor mu? (Reflü)

-Odası çok mu sıcak veya soğuk? Fazla ince veya kalın giyinmiş olabilir mi? (Vücut Isısı)

Dediğimiz gibi bebeklerin dilinden anlamak için sadece yapmanız gereken şey bilinçlenmek ve bebeğinizi iyi tanımanın yollarını keşfetmek. Bunları yaptığınız takdir de bebeğinizle çok mutlu zamanlar geçirecek, bebeğiniz büyürken siz de iyi bir ebeveyn olmanın haklı ve sevindirici gururunu yaşayacaksınız…

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!