Flash Gelişme! Booking Erişime Açılıyor? 2020 İşte Detaylar

booking erişime açılıyor 2020
Booking Erişime Açılıyor 2020
Abone Ol
Daha Fazla

Booking Erişime Açılıyor 2020, İşte Detaylar…Türkiye’den erişime kapalı olan Hollanda merkezli online rezervasyon sitesi Booking.com, Türkiye’de ofis açmayı ve vergi ödemeyi kabul etti. Şirket yetkilileri bu adımları atması sonucunda, siteye 2017 yılından sonra ilk kez Türkiye’den erişim sağlanacak ve hizmetler aktif hale gelecek!

Türkiye’de 2017 yılından beri erişilemeyen Booking.com’un yeniden açılması gündeme geldi. Şirket, Türkiye’de ofis açmayı ve vergi ödemeyi kabul etti. Son Dakika Gelişmeleri…

booking.com ne zaman açılacak? 2020
booking.com ne zaman açılacak? 2020

Sabah gazetesinde yer alan habere göre, Hollanda merkezli şirketin ofis açma çalışmalarını hızlandırdığı öğrenildi. Şirketin, Türkiye’de kazandığı kârdan yüzde 7,5 oranında vergi vereceği ifade ediliyor. Bu adımların atılmasının ardından siteye erişim engelinin de kaldırılması söz konusu olacak.

İlginizi Çekebilir…Bartın Gezilecek Yerler Haberi için TIKLAYINIZ.

Ne Olmuştu?

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) siteyle ilgili dava açmıştı. İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi sitenin faaliyetinin durdurulmasına karar vermişti.

Türkiye’de ‘vergi ödemediği’ ve ‘haksız rekabete neden olduğu’ gerekçesiyle Booking.com’a 2017 yılında erişim engeli getirilmişti.

Booking Neden Kapatıldı?

Mahkemenin kararında, ‘en düşük fiyatlar’ türünden ifadelerin, haksız rekabete yol açtığı belirtilerek şu ifadelere yer verilmişti:

“Davalı site haksız rekabete yol açan reklamlara yer vermiştir. ‘Booking.com’ olarak en iyi fiyatları garanti eden bir internet sitesi kurmayı amaçlıyoruz’, ‘En düşük fiyatlar’, ‘booking.com hem şehirlerde hem de deniz kenarı veya kırsal bölgelerde en iyi otel fiyatlarını garanti etmektedir’ vb. şekilde haksız rekabete yol açan reklamların siteden ve tüm online uygulamalardan kaldırılmasına karar verilmiştir. Ayrıca 500 bin lira teminatın yatırılması halinde daha önce verilen ihtiyati tedbir kararının kaldırılarak faaliyetlerine devam etmesine karar verildi.”

Artık Türkiye’den Erişilebilecek

Siteye Türkiye’den giren internet kullanıcıları, ülke içindeki otelleri sitede görüntüleyemiyor. Sitede konuyla ilgili olarak şu uyarı yapılıyor:

“Şimdilik Türkiye’de bulunan müşterilerimiz bizimle maalesef sadece yurt dışı tesisler için rezervasyon yapabiliyor. Size hizmetlerimizi tamamıyla sunmamıza engel olan sorunları çözmeye çalışıyoruz. Yaşadığınız sıkıntıdan dolayı özür diler ve Booking.com‘la ilişkinizin devamını dileriz.”

Yurtdışından girişlerde ise otellerin görüntülenmesinde ise bir problem yaşanmıyordu. Aynı şekilde, Türkiye’den Booking.com’a girenler yurtdışındaki otellere de erişebiliyordu.

Şirketin Türkiye’de ofis açması ve rekabet dengesini korumak için vergi ödemeyi kabul etmesinin ardından erişim engelinin kaldırılacağı tahmin ediliyor…

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!