Bitcoin Madenciliği Nasıl Çalışır

Bir bitcoin madencisi nasıl ödeme alır, Bir kişinin 1 bitcoin madenciliği yapması ne kadar sürer, Bir günde kaç Bitcoin madenciliği yapabilirsiniz, 1 bitcoin çıkarmanın maliyeti nedir. İşte Bitcoin Madenciliği Hakkında Tüm Detaylar!

Bitcoin Madenciliği Nasıl Çalışır
Bitcoin Madenciliği Nasıl Çalışır?

Bitcoin hakkında merak edilen pek çok konu vardır. Sayfamızda bunlardan birisi olan Bitcoin Madenciliği Nasıl Çalışır? konusunu sizler için ele aldık. Bitcoin dünyadaki popüler dijital bir para sistemidir. Dünyadaki diğer para birimleri ile bir ilişkisi yoktur. Herhangi bir hükümet ve para kuruluşu tarafından kontrol edilmez. İşte Bitcoin Madenciliği hakkında tüm detaylar…

Bitcoin Madenciliği Nasıl Çalışır?

Tüm madencilik blok zinciri ile başlar. Bu, bir ağ boyunca işlemleri kaydeden çevrimiçi merkezi olmayan bir defterdir. Bir grup onaylanmış işleme “blok” denir. Bu bloklar bir “zincir” oluşturmak için birbirine bağlanır. Bu şekilde “Blockhain” terimi ortaya çıkmaktadır.

Bitcoin ağında, bir madencinin amacı, karmaşık matematiksel problemleri çözerek blok zincirine bireysel bloklar eklemektir. Bu arayış, muazzam hesaplama ve elektrik gücü gerektirir. Birçok madenci her bloğu eklemek için rekabet ederken, sorunu çözen madenci aslında bloğu -onaylanmış işlemleriyle birlikte- blok zincirine ekleyecektir. Bu madenci 6.25 bitcoin ödülü alır (blok ödülü kabaca her dört yılda bir yarıya indiriliyor).

Ödül oranı her 210.000 blokta bir yarıya indirilir, bu da kabaca her dört senede bir anlamına gelir.  “Yarıya ayırma” adı verilen bu süreç, algoritmik olarak uygulanır ve mevcut arıza öngörülebilir, değiştirilemez bir yeni bitcoin ekleme oranı sağlayarak enflasyon endişelerini ortadan kaldırır.

Bitcoin, her 14 günde bir (veya her 2,016 blokta) bir blok kazmak için gereken zorluğu ayarlamak için tasarlanmıştır. Genel hedef, bir bitcoin madenciliği için gereken süreyi 10 dakikaya kadar korumaktır. Bitcoin 2009‘dan beri piyasada olduğundan, madencilik zorluğu şu anda son derece yüksektir, bu nedenle madencilik için kaynak yoğun, güçlü donanım gereklidir.

Not: Sıradan ev bilgisayarları – bugünün standartlarına göre inanılmaz güce sahip olanlar bile – modern Bitcoin madenciliği ekosisteminde herhangi bir başarı görmeyecektir.

Bitcoin madenciliği için gereken ilk ve en önemli ekipman, “uygulamaya özel entegre devreler” veya ASIC’ler olarak adlandırılan özel madencilik donanımıdır. Yeni bir ASIC cihazı, birkaç yüz dolardan 10.000 dolara kadar herhangi bir yere mal olabilir, ancak madencilik donanımının fiyatı, ilgili masrafın yalnızca bir kısmıdır. ASIC’ler, maliyeti onu kullanan cihazın maliyetini hızla aşabilen muazzam miktarda elektrik tüketir.

Bitcoin gibi bir kripto para madenciliği alanında madencilerin üç temel görevi vardır:

  • Blockchain’e yeni coin’ler ve bloklar eklemek
  • Blockchain’de işlemleri onaylamak
  • Double spending (çift harcama) gibi sorunları çözmek

Bitcoin bulut madenciliği nedir?

Bulut madenciliği, bir havuz satın almayı ve bulut madenciliğine uzaktan katılmayı içerir. Bir madencilik tesisinde tutulan donanımı kiralayabilir veya kiralayabilirsiniz ya da kripto para birimi madenciliği için gereken bilgisayar gücü olan hash gücünü kiralayabilirsiniz. Bu, ekipmana yatırım yapmak zorunda kalmadan Bitcoin madenciliğine katılmanıza olanak tanır. Dolandırıcılık olmadığından emin olmak için olası bulut madenciliği hakkında iyi bir analiz ve tarama yapmanız gerekir.

Önemli Çıkarımlar

  • Blockchain, bir ağ boyunca birbirine bağlı (zincirler) onaylanmış işlemleri (blokları) kaydeden çevrimiçi merkezi olmayan bir defterdir.
  • Bitcoin madencileri, karmaşık matematiksel problemleri çözerek blok zincirine bireysel bloklar ekler ve kazanan belirli sayıda bitcoin alır.
  • Bitcoin’in madencilik zorluğu son derece yüksektir, pahalı donanım, büyük miktarda elektrik ve özel yazılım gerektirir.
  • Bitcoin madenciliğinin karlı olup olmadığı elektriğin maliyetine bağlıdır, ancak madenciler kaynakları birleştirmek için havuzlarda çalışırken en karlı olanıdır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Bitcoin Madenciliği Nasıl Çalışır

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!