Bitcoin Hakkında Bilmediğiniz 11 Şey!

Bitcoin'i Benzersiz Yapan Nedir, Bitcoin Neden Bu Kadar Şaşırtıcı, Bitcoinler Gerçek mi, Bitcoin Yasal mı, En Çok Bitcoin Kimde sorularına yanıt bulabileceğiniz haberimizin detayları.

Bitcoin Hakkında Bilmediğiniz 11 Şey!
Bitcoin Hakkında Bilmediğiniz 11 Şey!

Bitcoin Hakkında Bilmediğiniz 11 Şey! En Çok Bitcoin Kimde? Bitcoin Nedir?  Bitcoin, dünya çapında en çok bilinen ve rağbet gören popüler kripto para birimidir. Ancak bununla ilgili bilinmeyen pek çok şey var. Sizlere popüler blockchain tabanlı kripto para biriminin daha iyi anlaşılması için bazı Bitcoin gerçekleri hazır derledik.

Bitcoin dünya çağında halen en popüler para birimi. Herkesin merak edip araştırdığı ve yatırım aracı olarka kullandığı Bitcoin hakkında bilinmeyen bir çok şey söz konusu. Bu yazıda A dan Z ye Bitcoin’ in bilinmeyen dünyasından sizler için derlediğimiz şaşırtıcı bilgileri okuyacaksınız.

Bitcoin Hakkında Bilmediğiniz 11 Şey

1- 2009 yılında Satoshi Nakamoto olarak bilinen bir kişi veya bir grup insan Bitcoin’i dünyaya tanıttı. O (veya onlar) 2010’un sonlarında internetten kayboldu ve o zamandan beri kendisinden haber alınamadı. Kimliği gizemle örtülü olduğu gibi, kimse hayatta olup olmadığını bile bilmiyor. İnsanların onunla olan tek iletişim e-postalar ve forumlar aracılığıyla oldu. Bitcoin cüzdanında yaklaşık 980.000 bitcoin var ve bu da onu gezegendeki en zengin insanlardan biri yapıyor.

2- Bitcoin’in yaratıcısına saygının bir işareti olarak, bir bitcoin’in en küçük birimi satoshi olarak bilinir. Bir satoshi yaklaşık 0.00005 ABD doları değerindedir (11 Nisan 2019’da olduğu gibi), bu çok çok düşük bir değerdir. Bir bitcoin yapmak için yaklaşık yüz milyon satoshi’ye ihtiyacınız var. Çok dalgalanan mevcut bitcoin değerlerine göre, bir dolar kazanmak için 15.800 satoshi’ye yakın bir rakama ihtiyacınız olacak.

3- Özel anahtarınız olarak da bilinen Bitcoin adresinizi kaybetmek, yalnızca benzersiz kimliğinizi kaybetmek anlamına gelmez; aynı zamanda cüzdanınızdaki tüm bitcoinleri kaybetmek anlamına gelir. Araştırmalar, tüm Bitcoin adreslerinin en az yüzde 60’ının hayalet olduğunu gösteriyor; bu, Bitcoin kullanan insanların büyük bir kısmının adreslerini kaybettiği ve cüzdanlarına erişmenin hiçbir yolu olmadığı anlamına geliyor.

4- Nisan 2015’te Hırvatistan ile Sırbistan arasında Liberland olarak bilinen bir mikro ulus doğdu. Politikacı, yayıncı, aktivist ve Liberland başkanı Vít Jedlička tarafından kuruldu. Liberland’ın resmi para birimi bitcoin’dir. Hükümet, Bitcoin’in ve onun altında yatan blok zinciri kavramlarının elektronik, finansal ve fiziksel varlıkları kaydetmek için güvenli ve şeffaf bir yöntem sağladığına inanıyor.

5- Bitcoin madenciliği süreci pahalıdır; çok para, zaman ve elektrik ödersiniz. Bitcoin madenciliği, bu özel amaç için kullanılan sunucuları gerektirir. Verileri ne kadar hızlı işlerseniz, blok o kadar hızlı blok zincirine eklenebilir ve bitcoinlerle o kadar hızlı ödüllendirilirsiniz.

6- İrlanda her yıl yaklaşık 5.000 kilovat saat elektrik tüketiyor. Tüm bitcoin madenciliği çiftlikleri yaklaşık 6 x 1010 kilovat saat olan yaklaşık 60 terawatt-saat elektrik tüketir, bu da çok  büyük miktarda güç demek. Avrupa’nın en kalabalık ikinci şehri olan ve 84.421 kilometrekarelik bir alana sahip olan İrlanda’nın tamamı, tüm bu çiftliklerin toplamından daha az elektrik tüketiyor.

7- Bitcoin’i Kabul Etmeyen Ülkeler Var: Kanada ve Amerika gibi dünyadaki birçok ülke Bitcoin’i gönülden kabul etse de bazıları kabul etmedi. Bolivya, İzlanda, Bangladeş ve Ekvador gibi ülkeler bitcoin kullanımını tamamen yasakladı. Hindistan, Tayland ve İran da dahil olmak üzere, sakinlerinden kripto para birimleri kullanırken dikkatli olmalarını isteyen ancak tamamen yasaklamamış ülkeler de var, ancak bunu yasal ödeme aracı olarak kabul etmiyorlar.

8- Piyasada kaç tane bitcoin bulunabileceğinin bir sınırı vardır: 21 milyon. Şu an itibariyle, 17 milyon bitcoin zaten dolaşımda; bu, 21 milyonun neredeyse yüzde 80’inin zaten çıkarılmış olduğu anlamına geliyor. 2140’a kadar bitcoin madenciliğinin devam edeceği öngörülüyor.  Bunun nedeni madencilerin nasıl ödüllendirildiğidir. Madenciler blok zincirine eklenen her blok için 12,5 bitcoin ile ödüllendirilir ve her dört yılda bir ödül yarı yarıya azalır. Sonuçta Bitcoin miktarı sınırlıdır.

9- Büyük harfli “B” ile “Bitcoin” ve küçük harf “B” ile “bitcoin” terimleri iki farklı anlama gelir. İkincisi (bitcoin), işlemleri gerçekleştirmek için kullanılan kripto para birimini ifade eder. Eski (Bitcoin), bu işlemlerle ilgili bilgileri depolayan defteri ifade eder.

10- Dünyanın en hızlı süper bilgisayarı olan Summit, saniyede katrilyon kayan nokta işlemi olan 122,3 petaflop hızında çalışıyor. Tüm Bitcoin ağına bakarsanız, işlem gücü yaklaşık 80.704.290 petafloptur. Ancak bir süper bilgisayar birkaç farklı şey yapabilirken, Bitcoin ağının yaptığı tek şey blok zincirine blok eklemektir.

11Çin en büyük kripto para madencisidir. Çin, piyasadaki büyük para veya para işlemlerini doğrulama ve daha sonra çok sayıda para ve işlem kaydını tutan dijital bir defter olan Blockchain’in defterine sabitleme veya yerleştirme süreci olan kripto para birimi madenciliğinin %70’inden fazla güce sahiptir. Birçok bilgisayardaki bloklarda çeşitli miktarlar bulunur, böylece ilgili herhangi bir blok, tüm ardışık bloklar değiştirilmeden geçmişteki bir tarihten itibaren geçerli olarak değiştirilemez.

Umarım Bitcoin hakkındaki tüm bu gerçekleri keşfetmekten keyif almışsınızdır! Bitcoin ve blockchain hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız Bitcoin Piyasaları ve Durum Analizleri Canlı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Bitcoin Hakkında Bilmediğiniz 11 Şey!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!