Anneden Evlada Nasihat Sözleri ve Mesajları

Anneden Evlada Nasihat Sözleri
Anneden Evlada Nasihat Sözleri ve Mesajları

Bu sayfamızda doğumundan büyümesine kadar hep yanında olduğumuz biricik evlatlarımıza nasihat sözleri bulacaksınız. Zaman zaman çocuklarımızın nasihate ihtiyacı olur. Anneler ise çocuklarının bu hayattaki en önemli rehberleridir. Çocuklar genellikle annelerine bağlı olarak yetiştikleri için, annelerin bir sözünü iki etmezler. Ancak bazı durumlarda da etkili ve güzel nasihat sözleri ve mesajları’na ihtiyaç duyulabilir. İşte güzel annelerimiz için derlediğimiz en güzel, etkileyici Anneden Evlada Nasihat Sözleri ve Mesajları…

Anneden Evlada Nasihat Sözleri ve Mesajları

Değişimden korkma… Her şey gelir ve geçer… İyi günler de kötü günler de…

Kuzum canım ciğerim kendine iyi bakasın. Doğru yoldan ayrılmayasın. Allah’a emanetsin.

Her şeyden önce “güvenilir” bir insan ol… Güvenilirlik sahip olabileceğin en önemli özelliktir…

Kimsenin malına göz dikme ve kıskanma. Çalışırsan mükafat alırsın. Çalışmazsan avare olur gidersin.

Karşına kim çıkarsa çıksın asla hafife alıp alaycı davranma. Gün gelir düşersin bir el ararsın o kalbini kırdığın uzatır sana elini.

Ne olursa olsun yalan söyleme. Bedeli ne olursa olsun doğru söyle ve doğruluktan ayrılma. İşini sıkı yap, eve girerken ve çıkarken Besmele çek!

Her insan özünde iyidir kandırmacasına inanma. İnsanlar kötü ya da zalim olabilirler… Onları oldukları gibi tanımayı ve kendini korumayı öğren…

İnsanlarla ilişkilerinde onlara ne alabilirim diye değil ne verebilirim diye yaklaş… Verdiklerinin karşılığını onlar olmasa da evren sana çoğaltarak verir…

Şükretmek düşünebileceğin en güçlü duadır… Yüreğinle şükret. Şükrettiğinde şükrettiklerin çoğalır. Şikâyet ettiğinde şikayetlerin çoğalacağı gibi…

Dürüstlük, saygılı olmak ve sorumluluk her şeyden önemlidir.” Hayatta her şeyi sevgiyle yapabilmek önemli. Bir de “Herkes gönlünün ekmeğini yer.

İnsanlar senden istemeden onlar için fedakârlık yapma… Sonrasında kıymeti bilinmedi diye üzüleceğin fedakarlıkları da yapma… Sen hiç “fedakârlık büstü” dikilmiş insan gördün mü?

Hayatta hiçbir şeyi yapmak “zorunda” değilsindir… Kendini kurban gibi hissetme… Sadece sonuçlarını göze alamayacağın şeyler olabilir, bunu da mertçe söyle…

Yalnız olmaktan ve yalnız kalmaktan keyif almayı öğren… Hobilerin olsun… Kendinle zaman geçirmenin tadını çıkar… Sen kendinden sıkılırsan başkaları senden nasıl keyif alabilir ki?

Kin ve nefret barındırma. Bunun zararı en çok sana olur. Af dilemeyen insanı affetme ama düşüncelerinden uzaklaştır. Olumsuz duygular seni hasta eder, buna izin verme.

İnsanlara yardım et ama onları taşımaya kalkma… Herkes bu dünyaya kendini gerçekleştirmek adına yaptığı seçimlerle gelir. Yardımın dozunu abartarak, onları yollarından alıkoyma…

İçinde yaşadığın toplumu elbette ki hiçe sayma özgürlüğün var… Ama bunu yaparken şunu unutma… Hiçe saydığın toplum, karşılığında seni hiçe sayar… Çünkü toplum medeniyettir, irfandır.

Annem, güzel evladım yolun açık olsun. Bugüne kadar hep dizlerimin dibindeydin artık yuvadan uçtun. Şunu bil ki gözüm gönlüm hep sende olacak. Allah yolunu açık etsin. Beni merakta bırakma.

Mutlu olmayı herhangi bir şarta bağlama… Önce şu olsun, bu olsun öyle mutlu olayım demeden, önce her şeye rağmen sen mutlu olmayı öğren; sonra seni mutlu edecek şeyler zaten sana gelir…

Her içinden geçeni ağzınla söyleme. Bilirsin ki ağızda çıkan bir söz bir daha geri alınmaz. O yüzden az konuş, az muhabbet et. Nerede kiminle nasıl oturman kalkman gerekiyorsa öyle yap. Aksi takdirde hayatın pişmanlıklarına üzülerek geçer. 

Hayatında kimseye fazla güvenme. Dost bildiklerini ömür boyu dost zannetme. Makamın mevkin varsa bugün herkes yanında olur. Yarın bir gün bir düşersen yanında kimseyi bulamazsın. Bunlar hayatın acı gerçekleri maalesef. O yüzden karakterini hiç bozma. Dik dur, eğilme!

Şu hayatta ne yapıyorsan tutkuyla yap, aşk ile yap. O zaman her şey daha keyifli hale gelir. Çünkü mutlu olmak yalnızca senin elinde güzel kızım. Mutluluğu başka insanlara veya nesnelere bağlama. Sen mutlu olmayı seç ki etrafındaki insanlara da o enerji geçsin. Karamsar, mutsuz olmakla vakit kaybetme. Ve attığın her adımda şunu hiç unutma; tekrarı yoktur hiçbir şeyin.

12
mutlu
Mutlu
8
_zg_n
Üzgün
4
sinirli
Sinirli
8
_a_rm_
Şaşırmış
3
harika
Harika
Anneden Evlada Nasihat Sözleri ve Mesajları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!