Anlamlı Hava Şehitlerini Anma Günü Mesajları ve Sözleri 2022

featured

Hava Şehitlerini Anma Günü Mesajları ve Sözleri 2022, Hava Şehitlerini Anma Günü ile İlgili Özlü Sözler, Hava Şehitlerini Anma Günü Tarihçesi, Atatürk’ün Havacılık İle İlgili Sözleri, Havacılık Capsleri, Havacılık ile İlgili Özlü Güzel Sözler, Hava Şehitlerini Anma Günü Ne Zaman, Havacılık İle İlgili Cümleler, Hava Şehitlerini Anma Günü Resimli Mesajları, 15 Mayıs Hava Şehitlerini Anma Günü dolayısıyla oluşturulmuştur. 

Anlamlı Hava Şehitlerini Anma Günü Mesajları ve Sözleri haberimiz 15 Mayıs’ta düzenlene törenlerin tarihini de öğrenmeyi gerektirir. Hava Şehitleri’nin anılması için ayrı bir tören düzenlenmesine ilk kez1926 yılında karar verilmiştir. 1935 yılına kadar her sene 27 Ocak günü Hava Şehitlerinin Anma Günü olarak belirlenmiştir.  Bu dönemde Mustafa Kemal Atatürk tarafından Türk Tayyare Cemiyeti 16 Şubat 1925’te kurulmuştur. Bu kurum daha sonra Türk Hava Kurumu  adını almıştır ve kuruluş yönergesinin 36’ncı maddesinde yer alan hususlara uygun olarak yerine getirilmiştir. Daha önce 27 Ocak olan Hava Şehitleri Anma Günü, 1935 yılında 15 Mayıs olarak değiştirilmiştir. Bu vesile ile Anlamlı Hava Şehitlerini Anma Günü Mesajları ve Sözleri 15 Mayıs’ta yoğun olarak aranmaktadır. Şehitlere bir saygı ifadesi olarak Anlamlı Hava Şehitlerini Anma Günü Mesajları ve Sözleri paylaşılmaktadır.

İlk hava şehitlerimiz olarak anılan kişiler ise Fethi ve Sadık Beylerdir. Muavenet-i Milliye adlı uçağı ile Kahire-İstanbul uçuşu yapan Pilot Yzb. Fethi Bey ve Gözetleyicisi Kıd.Üst.Teğmen Sadık Beyin uçağı 14 Şubat 1914’de Suriye’de Taberiye gölü civarında düşmüştür.

havacılık ile ilgili özlü sözler
anlamlı hava şehitlerini anma günü mesajları ve sözleri

Hava Şehitlerini Anma Günü Mesajları 2022

Hava Şehitlerini Anma Günü’nde ülkemiz için göklerde can veren bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

Evlatlarını ülkenin semalarına ülkenin hürriyetinin temini için gönderen ve şehit olarak geri alan aileleri Hava Şehitlerini Anma Günü’nde saygıyla selamlıyorum.

Her yıl ülkemizde, 15 Mayıs gününde Hava Şehitleri en derin saygı, minnet ve gurur duyguları ile içtenlikle anılır. Allah’tan hava şehitlerine rahmet diliyorum.

15 Mayıs, Hava Şehitlerini Anma Günü’nde, vatan vazifesini ifa ederken yaşamlarını kaybeden ve şehit olan tüm Hava Şehitlerimizi saygı, şükran ve rahmetle anıyorum.

Vatan semalarının ve millî çıkarlarımızın korunması için hiçbir fedakarlıktan geri durmadan, canlarını ortaya sererek görev yapan Hava Şehitlerimiz, birlik ve beraberliğimizin simgesi olarak sonsuza kadar Ulusumuzun kalbinde baş köşede yaşayacaklardır.

Bütün bir coğrafyası, karaları, denizleri, gökleri ile bölünmez bir bütün olan güzel ülkemizde 15 Mayıs günü hava şehitlerine adanmıştır. Millet için canını veren hava şehitlerini saygıyla andığımız “HAVA ŞEHİTLERİNİ ANMA GÜNÜ vesilesi ile bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

Vatan görevini inanç ve kararlılıkla her an can vermeyi göze alarak yerine getiren Hava Kuvvetlerimiz, teknolojik gelişmelerden yararlanarak gücünü ve hareket kabiliyetini her geçen gün daha da artırmaktadır. 15 Mayıs Hava Şehitleri Günü’nde bütün şehitlerimizi saygıyla anarım.

İstikbal göklerdedir sözünün gereğini yerine getirirken can veren yiğitleri anma günüdür 15 Mayıs. Uçmayı başarmak ve uçakları uçurmak yolunda, yurdumuzu ve milletimizi göklerimizde korumak için, insanlık ve barış uğruna canlarını veren hava şehitlerimiz, bizlere ve dünyaya örnek ve önder olanlardır.

İlk Hava Şehit Pilotumuz Fethi Bey’den günümüze kadar bu ülkenin bağımsızlığı için şehit mertebesine eren bütün pilotlarımızı ve vatanının savunulması uğrunda canlarını veren askerlerimizle polislerimizi; en içten saygı, minnet ve şükran duygularımla anıyorum. Hepsinin Ruhları Şad, Mekanları Cennet olsun.

Birer barış güvercini gibi olan havacılarımız, Mustafa Kemal Atatürk’ün “İstikbâl göklerdedir” sözünün yılmaz savunucuları olarak bayrağımızı semalarda özgürce dalgalandırmakta ve savunma gücümüzün en üst düzeye çıkmasını can siper bir şekilde sağlamaktadır. Bütün Hava Şehitleri’ni dua ve ailelerini saygıyla selamlıyorum.

Türk Silâhlı Kuvvetleri’nin hava savunmasını en üst düzeye çıkaran ve ordumuzu güçlendiren Hava Kuvvetlerimiz, ülke savunması ve dünya barışının sürekliliğinin sağlanması amacıyla oluşturulan iş birliğindeki başarılarıyla kıvanç kaynağımızdır. Bu vesileyle tüm Hava Şehitlerimizi saygı, şükran ve rahmetle anıyorum.

Havacılık İle İlgili Özlü Sözler Anlamlı

İstikbal Göklerdedir. (Mustafa Kemal Atatürk)

Motor bir uçağın kalbidir, fakat pilot onun ruhudur. – Walter Raleigh

Uçak yolculuğu, pasaport fotoğrafınıza benzeme şeklinin doğal yoludur.  (Al Gore) 

Pilot, üçten fazla pastel rengi olan bir şapka takıyorsa asla uçağa binmeyin. (George Carlin)

Bir uçak icat etmek bir şey değildir. Bir tane inşa etmek bir şeydir. Fakat uçmak her şeydir.  (Otto Lilienthal)

Havadan daha ağır makinelerin uçuşu, tamamen imkânsız değilse, pratik ve önemsizdir. (Simon Newcomb)

Havacılık, iradenin, imkansızı gerçekleştirme kapasitesine sahip olduğumuzun kanıtıdır. (Rickenbacker, Edward Vernon)

İnsan, Dünyanın – atmosferin en üstüne ve ötesine – yükselmeli, çünkü yalnızca içinde yaşadığı dünyayı tam olarak anlayacaktır.” (Sokrates)

Göreceksiniz çocuklar gelecekte her şey havadan olacak. Tüm savaşlar tüm uygarlıklar havadan. Bu nedenle havacılığa daha çok önem vermeliyiz. (Mustafa Kemal ATATÜRK)

Bir kez uçuşun tadına baktığınızda, sonsuza dek gözleriniz gökyüzüne döndüğünde dünyayı yürüyeceksiniz, çünkü oradasınız ve orada her zaman geri dönmek isteyeceksiniz.” (Leonardo DaVinci)

Bir uçağı uçurmayı öğrenmek bana bir düşünme şekli, uygulanabilir ve etkili olan bir problem çözme yaklaşımı öğretti. Pilotlar çok metodik ve titiz ve sanatçılar olma eğiliminde değiller.” (Chris Carter)

Türk çocuğu, her işte olduğu gibi, havacılıkta da en yüksek düzeyde, gökte seni bekleyen yerini az zamanda dolduracaksın. Bundan, gerçek dostlarımız sevinecek, Türk ulusu mutlu olacaktır. (Mustafa Kemal ATATÜRK)

Savaş pilotlarının damarlarında buz var. Duyguları yok. Düşünüyorlar, bekliyorlar. Korkunun ve diğer kaygıların zihninizi olup bitenlerden ve neye dahil olmanız gerektiğinden kurtardığını bilirler. ” (Buzz Aldrin)

Pilotlar nadir görülen bir insandır. Kelimenin sıradan yüzeyini terk ederler, ruhlarını gökyüzünde arındırmak için ve sadece sonsuzun cemaatini aldıktan sonra yeryüzüne inerler.” (Jose Maria Velasco Ibarr)

Mesafeden değil, tam ve mutlak bir kontrolle kendini havaya çekmekten gelen memnuniyet aralıklarında hareket ediyor; kendini tanımaktan ve uçağını o kadar iyi tanımaktan, kendine özgü ve yalnız bir şekilde, mükemmellik denen şeye dokunmaya yakın bir yere gelebileceğini söyledi.”

Hepimizin içinde değişen miktarda uzay tiftiği ve yıldız tozu, yaratılışımızın kalıntısı var. Çoğu bunu fark etmek için çok meşgul ve bazılarında diğerlerinden daha güçlü. Uçanlarımızda en güçlü olanıdır ve bilinçsiz, ince bir arzunun bazı kanatlara kayması ve kökenimizin zor sınırlarını denemekten sorumludur. ” (KO Eckland)

Havacılık Capsleri Komik

Gün doğmadan Night VFR doğar.

Pilot-i mu’cize-gûyem, ne desem disregard.

Her kalkış isteğe bağlıdır. Her iniş zorunludur.

Yakıt ateşle, uçak yakıtla, pilot uçakla imtihan edilir.

Duyarsam readback, görürsem landing, yaparsam checked.

Uğraşma boşuna, şiir yazamazsın. Bu kadar maviyken gökyüzü.

Hız, irtifa veya beyin… Her zaman en az iki tanesine ihtiyaç vardır.

Kafeste doğan kuşlar, uçmayı hastalık zanneder. (Alejandro Jodorowsky)

Yüklemeyi acemi harekatçıya teslim eden, Manuel Loadsheet’i cebinde taşısın.

Boeing 787 ye sormuşlar: “Kanadın neden eğri?” B787 de “Nerem doğru ki” demiş.

Yükseldikçe kazandığın şey TAS (true air speed) değildir kaybettiğin hava yoğunluğudur. (P/2)

Uçuyorum çünkü zihnimi küçük şeylerin zulmünden kurtarıyor.” (Antoine de Saint-Exupery)

Bir yerde küçük uçakların büyük tekasüf izleri (contrails) oluşuyorsa, o yerde sıcaklık düşük demektir.

Bir şeyi düzeltelim. Pilot ve havacı arasında büyük bir fark var. Biri bir teknisyen; diğeri uçuşa aşık bir sanatçı.”

İyi bir iniş, uzaklaşabileceğiniz bir iniştir. ‘Büyük’ ​​iniş, bundan sonra uçağı tekrar kullanabildikleri bir uçak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Anlamlı Hava Şehitlerini Anma Günü Mesajları ve Sözleri 2022

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!