Albert Einstein’in Beynini Çalan Adam Kim?

Albert Einstein’in Beynini Çalan Adam Kim
Albert Einstein’in Beynini Çalan Adam Kim

Albert Einstein’in Beyni’ni Çalan Adam Kim?

Dünyanın yakından tanıdığı teorik Fizikçi Albert Einstein hakkında her geçen yeni bilgiler ortaya çıkmaya devam ediyor. Albert Einstein 18 Nisan, 1955 yılında vefat etmişti. Ölümünden sonra da Albert Einstein hakkında araştırmalar devam etti. Bütün bilim camiası Alber Einstein’ın beynini, beyin özelliklerini ve yapısını çok merak ediyordu. Herkes gibi merak eden ve bir o kadar da şanslı bir isim daha vardı. O da Albert Einstein’ın otopsisini yapan Dr. Thomas Harvey.

Albert Einstein’ın öldüğü gün hastane de otopsi yapmakla görevli Pataloji Uzmanı Dr. Thomas Harvey, otopsi işlemlerini hallettikten sonra, birden aklına dahice bir fikir gelir. Nasıl olsa cenazenin yakılacağını düşünen Dr. Thomas Harvey, bunu fırsata dönüştürmenin tamda zamanı olduğu kanısındadır. Kimse anlamaz düşüncesiyle Düşündüğünü yapar, Einstein’ın beynini alır ve bir kavanoza koyar. Ayrıca, Einstein’ın göz doktoruna hediye etmek üzere gözlerini de alır.

dr. thomas harvey
dr. thomas harvey

Beyn’in Macerası Başlıyor

Dr. Thomas Harvey’in aklında ise bir tek bir şey vardır; Beyin üzerinde çalışıp, buluşlar yaparak bilim alanında dünyaca üne kavuşmak. Harvey bir süre sonra beyin konusunda uzman olmadığı için, bu konuda yardım alması gerektiğini düşünür ve bu durumu eski hocasına aktarır. Hocası ve aynı zamanda Albert Einstein’ın doktoru olan hocası da Harvey ile aynı düşüncülere kapılır, üstelik bir gazeteye de röportaj verir.

Bu röportajdan sonra işler iyice çıkmaza girer, her ne kadar beynin bilim için kullanılacağını söyleseler de Albert Einstein’ın ailesini bir türlü ikna edemezler. Harvey’den beynin ailesine teslim edilmesini isterler ancak Harvey bunu kabul etmez, bir kavanoz içine koyduğu beyni alıp başka bir hastane de çalışmaya devam eder. Yeni işe başladığı hastane de tanıştığı bir teknisyenle beyni tam 240 parçaya böler, daha sonra ise beynin parçalarını dünyanın en önemli bilim adamlarına gönderir, tabi kendisinden parça talep edenleri de bu arada boş çevirmez.

Herkese beyin üzerinde çalıştığını, yakında büyük buluşlara imza atacağını söyleyen Harvey’in karısı bu durumdan hiç te memnun değildir. Eşi bir gün içinde beynin parçaları olan kavanozu çöpe atacağını söyleyince ipler iyice kopar. Bu olaydan sonra Harvey evi tek eder, kavanozu da alıp uzak bir eyalete taşınır.

 

Harvey’in Zor Günleri

Bu kadar olayın arasında Lisans sınavlarını geçemeyen Harvey’in yeni işe başladığı hastaneden de ilişiği kesilir. Para kazanmaya ihtiyacı olan Harvey ise çareyi, evinin yakınlarında bulunan bir fabrika da sıradan işçi olarak çalışmaya başlayarak bulmuştur. Bir taraftan yeni dünyasına alışırken, bir yandan da Albert Einstein’ın Beyni‘nin kendisinde olduğunu ve çalışmalar yaptığını söylemeye devam eder. Aradan yıllar geçer. Harvey artık yaşlanmış ve yorulmuştur, hayallerini gerçekleştirmeyeceğini anlamıştır. En sonunda Beyni, ailenin bir ferdine vermeye karar verir.

Uzun uğraşlar sonucu Alber Einsten’ın torununu bulmayı başaran Harvey, torunu beyni almak istemeyince tekrardan evini yolunu tutar ve beyni geri kalan parçalarını bilim adamlarına göndermeye devam eder. Bu olayı duyan ve Albert Einsten’a hayranlık duyan bir Japon profesör hem beyinden bir parça almak hem de Harvey’le tanışmak için Amerika’ya gelir. Bu ziyarete kameralar da eşlik eder, Harvey bıçağı alıp, kameralarının önünde beyinden bir parça keserek Japon profesör’e verir.

Artık Harvey çok yaşlanmıştır. Alber Einstein’ın beyni hakkında bir karar vermesi gerekmektedir. Düşünüp taşındıktan sonra eskiden çalıştığı hastane de görevli bir doktora beynin büyük bir kısmını gönderir. Takvim yaprakları 5 Nisan 2007 yılını gösterdiğinde tarihe Albert Einstein’ın beynini çalan adam olarak geçecek Dr. Thomas Harvey vefat eder. Ölümünden yaklaşık 3 yıl sonra mirasçıları, beynin kalan kısımlarını ve Harvey’in çektiği fotoğrafları Ulusal Sağlık ve Tıp Müzesi’ne teslim eder. Albert Einsten’ın Beyninin büyük bir bölümü ise bu müze de halen sergilenmektedir.

albert einstein’in beynini çalan adam kim? 1

Hiç Bir Farkı Yok! Mesele Çok Çalışmak

Gelelim Albert Einstein’ın beynine yapılan araştırmalar sonucunda gerçekten beyni diğer insanlara göre farklı mıydı? Harvey’in parçalarını gönderdiği bilim insanları bu konuda net bir açıklama yapmadılar. Beynin normal ölçülere sahip olduğunu ancak beyindeki bazı bölgelerin, diğer insanlarınkinden farklı olduğu belirlendi. Bu farklılığın, Einstein’ı farklı kıldığı düşünülüyor.

Buradan herhalde şu sonucu çıkarmamız elzem hale geliyor. Gördüğümüz üzere Albert Einsten’ın beyninin diğer insanlardan hiçbir farkı yok. Peki ne farkı var? Eğer siz gönülden bir işe sarılırsanız ya da onu yapmaya gayret ederseniz, elbette bir gün onu elde edersiniz. Albert Einstein durduk yere bilim adamı olmadı, ona birileri altın tepsi içinde buluşlar getirmedi, pekine yaptı? Hep çalıştı, hiç yılmadı ve yorulmadı. Dünyanın en iyi bilim adamı unvanına sahip oldu ve dünya ve evren için uğraştı.

2
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Albert Einstein’in Beynini Çalan Adam Kim?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!