Akçakale Neresidir?

Akçakale Neresidir?
Akçakale Neresidir?

Türk Silahlı Kuvvetlerinin yapmış olduğu Barış Pınarı Harekatı’nın başladığı yer olarak tarihe geçen Akçakale ilçesi neresidir? Önemi, stratejik önemi, coğrafi yapısı ve kültürü hakında sizlere hazırladığımız bu yazının içeriği: Akçakale Neresidir? Nereye Bağlıdır? Önemi Nedir? Tarihi ve Coğrafi Özellikleri…

Akçakale Neresidir?

Akçakale ilçesi Şanlıurfa merkeze 55 km uzaklıktadır. Şanlıurfa’nın sınır ilçelerinden olup, ilçe halkının başlıca geçim kaynakları tarım ve hayvancılıktır. Şanlıurfa’nın en eski İlçelerinden biridir. İlçenin bilinen tarihi M.Ö. 5000 yılına dayanmaktadır. Sümer ve Hititlerin elinde bulunan bölge M.Ö. 2750 yıllarında başlamaktadır. Sami’lerin istilasına uğramıştır. Daha sonra 612 yılına kadar Asur’ların egemenliğine girmiş olan bölge 550 yıllarından itibaren sırasıyla Pers’lerin ve büyük İskender’in hâkimiyetinde kalmıştır. M.S. 750 yıllarında yöreyi ele geçiren Arap’lar buradaki Bizans hâkimiyetine son vermişlerdir. Nihayet 1071 Malazgirt zaferinden sonra İlçe toprakları Türk hâkimiyetine girmiştir. Lozan Antlaşmasından sonra Türkiye – Suriye sınırlarının çizilmesine müteakip Altınbaşak (Harran) İlçe merkezi haline getirilmiş, 1946 yılında ise İlçe merkezi şimdiki bulunduğu Akçakale’ye taşınmıştır. Ancak 1987 yılında Harran Bucağı Akçakale İlçesinden ayrılarak müstakil İlçe haline getirilmiştir.

Hz. İbrahim (a.s) Harran’dan Şam’a göç ederken amcası kızı Hz. Sara ve beraberindeki kafile ile birlikte Urfa’nın 50 km. güney batısındaki bir su kaynağında konaklar. Hz. İbrahim(a.s) ve Hz. Sara’nın evlilik töreni burada yapılır. Evlilik töreninin yapıldığı yere “düğün gözü” anlamında “Ayn-el Arus” adı verilir. Halen halk arasında bu isimle anılmaktadır. Bir diğer adı ise “Ayn Halil ür Rahman” dır. Halil ür Rahman kaynağı ve gölü anlamındadır. Bugün yarısı Akçakale ilçemizde yarısı da Suriye topraklarında kalmıştır. Bu su kaynağı vaha görünümünde olup Hz. İbrahim makamı olarak bilinmekte ve ziyaret edilmektedir.

Urfa’dan Akçakale’ye giden yolun 32. km. den itibaren 5 km batıya giderek Cudi Deresine ulaşabilirsiniz. Cudi Deresinin başlangıcından güneye doğru vadiyi izleyerek giderseniz Cudi Dağına ve Cudi Şehri kalıntılarına ulaşabilirsiniz. Akçakale ilçesinin doğusunda Ceylanpınar, batısında Suruç, Kuzeyinde ise Harran ilçesi yer almaktadır. Aynı zamanda dünya tarihini değiştiren Göbekli Tepe kazı alanına uzaklığı ise 63 km’dir. Göbekli Tepe ile ilgili haber yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Akçakale Neresidir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!