Ahmet Mete Işıkara Sözleri

Ahmet Mete Işıkara Sözleri
Ahmet Mete Işıkara Sözleri

21 Ocak 2013 yılında hayata gözlerini yuman Ahmet Mete Işıkara 17 Ağustos 1999 senesinde Marmara bölgesinde yaşanan ve büyük yıkımlar ile ölümlerin olduğu deprem sonrası yaptığı toplumu bilinçlendirme çabaları nedeniyle herkesin takdirini kazandı. Özellikle de dönemin çocuklarının bilincine deprem dede, deprem amca gibi isimlerle de yerleşti. İşte Ahmet Mete Işıkara Sözleri.

Ahmet Mete Işıkara Sözleri

Deprem önceden bilinemez.

Deprem öldürmez, bina öldürür.

Deprem öldürmez, tedbirsizlik öldürür.

Sağlam zemin yoktur, sağlam bina vardır.

Sevdiğin bir işi, birilerine faydalı olacağını bilerek yapınca yorulmuyor insan canım.

Yüce Allah bize bir akıl vermiş. Önlemini al, ondan sonra tevekkül et, öyle değil mi? 

Bana depremden sonra ‘evde çelik kafes içinde yaşıyor’ dediler. Benim çelik kafesim, bilim.

Ülkemizin geleceği olan üniversite öğrencilerimizi doğru bir şekilde yönlendirebilmek, onlara doğal afetlerle mücadele konularında bilgilendirici ve bilinçlendirici eğitimler vermek topluma ivme katar. 

Depremle ilgili olarak yanlış bilgiler veren kişilere kesinlikle itibar etmeyiniz. Bilim adamlarının belirli sorumlulukları vardır. En önemli sorumluluklarından bir tanesi de topluma karşı olan saygısıdır.

Potansiyel Marmara Depremi’nde en çok hasar alabilecek ilçeleri düşündüğümüzde, Zeytinburnu’ndan başlamak suretiyle bir kent dönüşüm projesi başlatıldı. Bana göre çok doğru bir projedir.

Üniversite gençlerimiz kendi yaş dönemlerinin kıymetini iyi bilsinler. Türkiye’nin başta afetler olmak üzere her türlü sorununa sahip çıksınlar. Bu sorunlara çözüm arayacak şekilde kendilerini geliştirsinler ve yetiştirsinler. 

İnsanlar bilinçsizlikten binalardan atlıyor, deprem bilinci olsa bunlar yaşanmaz. İnsanlar mutlaka depremler, yaşadıkları binaların depreme dayanıklılığı ve deprem esnasında yapılacaklar konusunda bilinçlendirilmeli.

Güvenli yapı depremden korunmanın en önemli yolu. Toplum da güvenli yapıyı önemsemeye başladı. Deprem kaç şiddetinde ve ne zaman olacaktan çok, sağlam evde oturmakla ilgileniyor. Bilinç tırmanıyor ama daha çok yolumuz var. Çook…

Türkiye’de mühim olan tek şey, gerçekleri halkımızdan gizlemek değil, aksine olduğu gibi halkımızla paylaşabilmektir. 17 Ağustos 1999’un bize kaybettirdiklerini söylemenin inan ki tarifi yok. Binlerce insanımızı ne yazık ki kaybettik. Ama maalesef o kaybettiklerimizle birlikte bir bilinç kazandık. Depremden korunabilmenin mümkün olabileceğini anladık.

3
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Ahmet Mete Işıkara Sözleri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!