16 Ekim Dünya Gıda Günü Kutlama Mesajları

16 Ekim Dünya Gıda Günü Kutlama Mesajları
16 Ekim Dünya Gıda Günü Kutlama Mesajları

Her yıl Ekim Ayı’nın 16’sı Dünya Gıda Günü olarak kutlanıyor. Sayfa İçeriği: Dünya Gıda Mesajları, 16 Ekim Dünya Gıda Kutlama Mesajı, Dünya Gıda Günü ilgili Mesajlar ve Sözler, Dünya Gıda Günü Mesajları Instagram, Whatsapp, Facebook, Gıda ile ilgili Atasözleri.

Dünya Gıda Günü’nde Birleşmiş Milletlere üye ülkelerde açlık, gıda üretimi ve tüketimi gibi konular incelenir. Beslenme üzerinde durulur. Ülkemizde her yıl 16 Ekim günü gazete ve dergilerde konuya ilişkin yazılar yayınlanır. Radyo ve televizyonda konuşmalar yapılır. Okullarımızda beslenmenin, dengeli beslenmenin önem ve gereği anlatılır. İşte 16 Ekim Dünya Gıda Günü Kutlama Mesajları…

16 ekim dünya gıda günü mesajı
16 ekim dünya gıda günü mesajı

16 Ekim Dünya Gıda Günü Mesajları

Dünya Gıda Günü Kutlu Olsun.

Hepimizin bir anası vardır, toprak…!

Harmanı olmayanın dermanı olmaz.

Dağ meyvesi acı da olsa dermandır.

16 Ekim Dünya Gıda Günü Kutlu Olsun.

Gıdalarımızı israf etmeyelim, paylaşalım.

2020 Nobel Barış Ödülü Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı’na verildi.

Sağlıklı beslenme ile açlığa son verilmiş bir dünya temennisiyle Dünya Gıda Gününüzü kutluyorum.

Bu yıl Gıda Günü temasını ‘Büyütelim, Besleyelim; Hep Birlikte Sürdürelim’ olarak belirleyen FAO, dayanışma ve iş birliğinin önemine dikkat çekiyor.

16 Ekim Dünya Gıda Günü’nde, her yıl olduğu gibi bu yıl da dünya da açlık, obezite, gıda israfı ve sağlıklı gıdaya erişim sorunları gündemde.

Dünya Gıda Günü Kutlu Olsun Ey Ademoğulları, her mescid yanında ziynetlerinizi takının. Yiyin, için ve israf etmeyin. Çünkü O, israf edenleri sevmez. (Araf Suresi, 31. ayet)

Tarım Ekolojisi; biyoçeşitliliği korumak ve hassas topluluklara daha fazla destek sağlamak amacıyla ürünlerin, hayvan çiftliklerinin ve arazilerin organize edilmesine yardımcı olur.

Yalnız tarladan sofraya değil, tohumdan sofraya gıda zincirinin denetlenebileceği bir sistem ile iyi, temiz, adil bir gıdanın savunucuları olarak; iyi, temiz, adil bir dünya için ne yediğimizi bilmek istiyoruz.

Tarımsal üretimin ve sürdürülebilir yaşamın temeli kadınlarımız, gıda güvenliğimizin de sigortasıdır. Dünya Çiftçi Kadınlar Günü’nü kutlarken, üretimin lokomotifi kadınlarımıza bir kez daha minnet ve saygılarımı sunarım.

Birleşmiş Milletler Gıda Örgütü’nün kuruluş yıl dönümü olan 16 Ekim, Dünya Gıda Günü olarak belirlenmiştir. Bu vesileyle; sağlıklı bir gelecek için sürdürülebilir tarım ve gıda faaliyetlerinin öneminin bir kez daha altını çiziyoruz. Dünya Gıda Günü’müz kutlu olsun!

Dünyayı besle, yeryüzünü önemse!” Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü FAO, kuruluş tarihi olan 16 Ekim 1945 tarihinden dolayı, 16 Ekim günü her yıl “Dünya Gıda Günü” olarak kutlanıyor.

Dünyada olduğu gibi Ülkemizde de insanların yeterli ve dengeli beslenmesine dikkat çekmek amacıyla 16 Ekim ‘Dünya Gıda Günü’ olarak Kutlanmaktadır. Gıda Günü’nde, bütün insanlığın barış ve huzur içinde yaşadığı, beslenme ve barınma sorununun olmadığı bir dünya dilerim.

Her şeyden önce, yurdumuzda topraksız çiftçi kalmamalıdır Bundan daha önemlisi, bir çiftçi ailesini geçindirebilen toprağın, hiçbir nedenle bölünemez olması; büyük çiftçi ve çiftlik sahiplerini işletebilecekleri toprağın, bölgenin nüfus yoğunluğuna ve toprak verim derecesine göre sınırlandırılmasıdır- Atatürk

Güvenilir ve sürdürülebilir gıda üretiminin olduğu ‘’Sağlıklı Beslenme ile Açlığa Son Verilmiş Bir Dünya’da yaşamak için israfa son verilmeli ve dünyadaki açlığın önüne geçilmelidir. Çöpe giden gıdanın ve özellikle ekmeğin milli servet olduğu unutulmamalı, gıdanın üretiminden tüketimine kadar sarf edilen emek ve maddi harcamalar göz önünde bulundurulmalıdır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
1
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
16 Ekim Dünya Gıda Günü Kutlama Mesajları

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!